Zakończenie II Synodu Diecezji Radomskiej

– Jeśli kochacie Jezusa, kochajcie Kościół. Tworzyć wspólnotę duchową to nie tyle patrzeć na siebie nawzajem, lecz wspólnie patrzeć w tym samym kierunku, w kierunku Chrystusa i Ewangelii. – mówił bp Henryk Tomasik podczas Mszy św. na zakończenie II Synodu Diecezji Radomskiej. Eucharystii, celebrowanej w sobotę 19 września br. w katedrze pw. Opieki NMP w Radomiu przewodniczył abp Wacław Depo, Metropolita Częstochowski.

autor ks. Stanisław Piekielnik — źródło: diecezja.radom.pl

– Dzisiaj pragniemy wyśpiewać nasze wspólne „Ciebie Boga wysławiamy” za modlitwę i pracę diecezji, a szczególnie osób zaangażowanych w to niezwykle ważne dzieło. – powiedział w powitaniu bp Henryk Tomasik.

W homilii Biskup Radomski podkreślił nie tyle wagę dokumentów synodalnych, co konieczność wprowadzania ich w życie; porównał te dokumenty do programu komputerowego, który nie działa gdy nie jest zainstalowany.

– Dokumenty synodalne, to niestety nie jest „enter” lub „ok” w naszym komputerze. Naciskamy i już się realizuje, to co zaplanowaliśmy. Możemy je porównać do systemu operacyjnego lub programu komputerowego, który jest na płycie lub pendrive i leży na półce. Wiemy, że nie zadziała, że trzeba to wszystko zainstalować. – mówił ksiądz biskup Tomasik.

Biskup Radomski przypomniał również o odpowiedzialności rodziców za religijne wychowanie młodego pokolenia, a przez to „do budowania tej pięknej wspólnoty wiary, którą jest Kościół”.

– Jeśli kochacie Jezusa, kochajcie Kościół. Nie ulegajcie zniechęceniu z powodu grzechów i błędów popełnionych przez niektórych jego członków. Kościół to nie tylko piękny salon ze świętymi, ale także szpital z poranionymi, grzesznymi i słabymi. Parafrazując słowa Antoine’a de Saint-Exupéry’ego możemy powiedzieć, że tworzyć wspólnotę duchową to nie tyle patrzeć na siebie nawzajem, lecz wspólnie patrzeć w tym samym kierunku, w kierunku Chrystusa i Ewangelii. – mówił ksiądz biskup.

Na zakończenie Mszy św., zgodnie z przepisami prawa kanonicznego, Biskup Henryk Tomasik przekazał dokumenty synodalne Arcybiskupowi Wacławowi Depo, Metropolicie Częstochowskiemu oraz dziekanom 29 dekanatów Diecezji Radomskiej, przedstawicielom osób życia konsekrowanego i wiernych świeckich, których reprezentowali katecheci.

Przeczytaj więcej na stronie Diecezji Radomskiej: Zakończenie II Synodu Diecezji Radomskiej.


II Synod Radomski 12 lat temu zwołał ówczesny Biskup Radomski Zygmunt Zimowski. Hasłem synodu były słowa: „Czynić Kościół domem i szkołą Komunii”, a sesja inauguracyjna odbyła się 8 listopada 2008 r. w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu. 18 kwietnia 2009 r. synod przerwał obrady ze względu na zmianę Biskupa Radomskiego; prace synodu wznowi bp Henryk Tomasik 17 listopada 2011 r. W dniu 29 lutego 2020 roku podczas Sesji Plenarnej zostały przyjęte statuty synodalne, które mocą podpisanego w tym dniu dekretu weszły w życie 1 czerwca br. (Dekret zamykający II Synod Diecezji Radomskiej). Pierwsza data zakończenia synodu była ustalona na 18 kwietnia br., jednak plany pokrzyżował wybuch epidemii koronawirusa.

Może Ci się również spodoba